Kavalír King Charles španěl (Cavalier King Charles Spaniel) je milý, vyrovnaný a hodný k dětem, dobře se snáší s jinými psy.

Celkový vzhled - aktivní, graciezní, harmonický s jemným výrazem.
Charakteristika - Sportovní, láskyplný, oddaný, naprosto nebojácný.
Temperament - veselý, přátelský, neútočný, nemá sklon k nervozitě.
Hlava a lebka - lebka téměř plochá mezi ušima. Stop mělký. Délka od základu nosu k jeho špičce činí kolem 3,81 cm. Nos černý s dobře vyvinutými nosními otvory, bez známek masového zesvětlení. Čenich dobře se zužující. Pysky dobře vyvinuté, ne však převislé.
Oči - velké, tmavé, kulaté, ne však vypouklé, dobře prostorově rozložené.
Uši - dlouhé, vysoko nasazené, bohatě osrstěné.
Tlama - čelisti silné,s dokonalým, pravidelným a úplným nůžkovým skusem t. j. horní řezáky těsně přesahují přes řezáky spodní a jsou kolmo posazeny k čelistem.Krk - mírně dlouhý lehce klenutý.
Přední část těla - hrudník středně veliký, lopatky dobře položené dozadu, rovně postavené přední končetiny, středně silné kosti.
Trup - krátký, s dobře klenutými žebry, rovný hřbet.
Zadní část těla - končetiny se středně silnými kostmi, dobře zaúhlený kolenní kloub, bez sklonu ke kravskému nebo sudovitému postoji.
Tlapka - uzavřená, vypolštářkovaná, dobře osrstěná.
Osrstění - dlouhé, hedvábné, bez kudrlinek. Lehké zvlnění je přípustné. Bohaté osrstění, vůbec se netrimuje.
Ocas - délka ocasu je úměrná délce těla, dobře nasazený, vesele nesený, avšak nikdy příliš nad úrovní hřbetu. Krácení ocasu je ponecháno na vůli chovatele. Pokud je ocas krácen, nesmí být více než o jednu třetinu jeho délky.

Vybarvení:

- Black and Tan - také King Charles - jeho barva tvoří základní černou s výrazně hnědými pálenými znaky na mordě, tvářích, nad očima, z vnitřní strany uší, pod ocasem a na nohách

- Tricolor - také Princ Charles - je v základě černá a bílá s hnědým pálením na tvářích, nad očima, z vnitřní strany uší, pod ocasem a na vnitřní straně nohou

- Ruby - také rezavá - je jednobarevný rezavý psík

- Blenheim - také bílo-hnědá - je v základě bílý psík s hnědými skvrnami po těle a rovnoměrně rozloženými po stranách na hlavě, s velmi žádanou korunkou (známkou) mezi ušimaZpět na úvod
Back - Index